Бушівське святилище

Цінним пам'ятником традиційної руської віри є Бушівське святилище, відкрите в Ямпільському районі на Вінничині в 1884 р. Його цінність посилюється тим, що тут відкриті й розшифровані написи, вирізьблені на вапнякових брилах. Це імена богів Перуна, Хорса, князів Олега та Ігоря, а також ім'я жерця.

Ці написи були прочитані в 1961 р. відомим українським вченим Валентином Даниленком. Вважають, що вони зроблені абеткою, близькою до глаголиці, але дуже індивідуалізованим почерком. Бушівський храм був збудований з каменю, вкритий дубовим ґонтом. Він мав два яруси - наземна й підземна частини сполучалися печерами. Тут знайдені керамічні ритуальні чаші. Єдиною неушкодженою деталлю храму є кам'яна брила із зображенням сцени жертвоприношення: зліва священне дерево, на якому сидить півень (символ сонячного світанку), під деревом стоїть на колінах жрець, піднявши вгору ритуальну чашу; справа - постать священного оленя. Вірогідно, в жертву богам приноситься оленяче молоко. Саме на цьому рельєфі зберігся повний напис: "Аз есмь Миробог, жрец Ольгов". Рель'єф виготовлений дуже майстерно в майже реалістичній манері, хоча, відшліфований часом, трохи втратив чіткість. Цей портрет волхва - рідкісне зображення служителя традиційного українського культу.

http://www.redkyb.ru/svarohs/svar1/kap2.html

Коментарі ()

  1. Світовит Пашник 01 февраля 2018, 17:06 # 0
    На цьому святилищі одна із згадок осіннього Сонця — Миробога. Причому Ольга, на мою думку, це не ім'я князя, а безпосередньо тварини Миробога — оленя.

    Ви повинні авторизуватися, щоб залишати коментарі.